Smysl bazénového tepelného čerpadla:


Úkolem bazénového tepelného čerpadla je vyhřát bazén a udržet požadovanou teplotu při minimálních vynaložených nákladech elektrické energie.


Kdo jej potřebuje a kdo ne?


Jednoduše řečeno, tepelné čerpadlo nepotřebuje ten, komu stačí teplota v bazénu dosažená slunečním svitem a podpořená zakrytím vodní hladiny posuvným zastřešením nebo plachtou/lamelami. To posoudíte nejlépe vlastní zkušeností, pořízením bazénu bez tepelného čerpadla, kdy tepelné čerpadlo můžete jednoduše doplnit v následující sezóně.


Teplota bazénu v jednotlivých měsících

Teplota bazénu v jednotlivých měsících

Může být zvolený výkon příliš malý nebo příliš velký?

Pokud víte, že tepelné čerpadlo potřebujete, přichází na řadu úvaha, jaký výkon je pro Váš bazén optimální. Doporučený objem bazénu je uveden u každého tepelného čerpadla. (Například: 10kW tepelné čerpadlo je vhodné pro bazén 25 až 45m3). Co to přesně znamená v praxi?

Návrh výkonu je v podstatě postaven na prvotním nahřátí bazénu na začátku sezóny. To, jak rychle si přejete mít vyhřátý bazén na začátku sezóny, určuje potřebný výkon. V dalším kroku se hledá kompromis mezi pořizovací cenou a rychlostí ohřevu bazénu.


Příklad:

Tabulka ukazuje potřebný čas pro vyhřátí bazénu na začátku sezóny. Ve výpočtu má bazén po celou dobu zakrytou vodní hladinu a jsou zohledněny průměrné tepelné ztráty a zisky v daném období.


Je běžné, že prvotní vyhřátí o 10 až 20 °C je otázkou několika dnů. Je ale nepříjemné, když na požadovanou teplotu čekáte například týden. Proto doporučuji řídit se vždy tou spodní doporučenou hranicí objemu bazénu k danému tepelnému čerpadlu. Jakmile TČ dosáhne požadované teploty, sníží otáčky kompresoru a ventilátoru a běží na 40-60 % výkonu, což zajišťuje delší životnost jednotky, velmi nízkou hlučnost a vysokou účinnost ohřevu. Rezervní výkon se hodí například pro nárazové zvýšení teploty na víkendovou akci. Jestli Vám čerpadlo ohřeje bazén o 1°C za den, nebo o 3°C za den, je veliký rozdíl.


Pokud víte, že chcete vyhřát bazén až v letních měsících (vzduch >20°C) a tepelné čerpadlo slouží pouze pro pokrytí teplotních výkyvů během léta, můžete zvolit čerpadlo podle horní hranice doporučeného objemu bazénu k danému čerpadlu.

Následující tabulka ukazuje vhodné čerpadlo podle objemu vody a způsobu provozu:

Požadavky zákazníků však mohou být pestřejší než jen zajištění dostatečného výkonu.


Například tyto:
-    Chci rychlou návratnost investice do TČ
-    Chci vytápět bazén celoročně
-    Chci vytápět bazén nárazově na chatě
-    Chci se vyhnout zazimování bazénu
-    Chci tepelné čerpadlo umístit daleko od bazénu
-    Chci chladit ochlazovací bazén
-    Chci spínat tepelné čerpadlo chytrou domácností


Proto využijte konzultaci zdarma a obratem zodpovíme Vaše otázky a navrhneme vhodné řešení.