Bazénové tepelné čerpadlo se běžně dodává v provedení KOMPAKT, což znamená, že veškerá technologie je uvnitř jednotky. Bazénová voda protéká přímo tepelným čerpadlem, kde je ohřívána.

V provedení SPLIT je tepelný výměník, kterým protéká bazénová voda, dodán samostatně a odděleně od tepelného čerpadla. Toto řešení představuje složitější montáž, ale především nabízí výhody, které se v řadě realizací vyplatí.

Princip varianty SPLIT

Tepelný výměník je umístěn v technické místnosti spolu s ostatní technologií bazénu jako je filtrace a dezinfekce vody. Bazénová voda protéká výměníkem a ohřátá se vrací zpět do bazénu. Z výměníku vede do tepelného čerpadla měděné izolované Cu potrubí, kterým proudí plyn (chladivo R32). Tento chladivový okruh je poháněn kompresorem v tepelném čerpadle. Díky malému průměru potrubí a vysokému tlaku je možné umístit tepelné čerpadlo až 20m od bazénové technologie a 15m do výšky bez výrazných tepelných ztrát. 

Výhody provedení SPLIT

1.       Tepelné čerpadlo SPLIT nemusíte zazimovat. Pokud máte bazénovou technologii umístěnou v nezámrzném místě (například v domě), není potřeba z tepelného výměníku vypouštět vodu, která ani bez průtoku nemůže zamrznout a výměník poškodit. 

2.       Venkovní bazén nemusíte zazimovávat. Díky výměníku v nezámrzném místě můžete udržovat bazén s minimálními náklady celoročně. V případě šachty v zemi u bazénu často stačí izolovat víko. Vyhnete se tak zazimování a odzimování celého bazénu a na jaře nemusíte pracně čistit nánosy nečistot. 

-          Udržování minimální teploty v zimě – vodu udržujete na cca 5-10 °C, bazén tak může přes zimu sloužit jako ochlazovací nebo otužovací bazén,

-          Udržování požadované teploty v zimě – v bazénu můžete mít celoročně libovolnou teplotu, vše je otázka výkonu a ceny. 

3.       Celoroční provoz vnitřního bazénu. Jedná se o nejčastější využití SPLITového provedení. Technologie i bazén jsou umístěny v interiéru včetně našeho tepelného výměníku. Tepelné čerpadlo je umístěno venku a propojeno měděným Cu potrubím. Naše celoroční bazénová tepelná čerpadla pracují od teploty vzduchu -15°C a bez problémů udrží Váš interiérový bazén na libovolné teplotě celoročně. 

4.       Tepelné čerpadlo je možné umístit velmi daleko od bazénu. 20m horizontálně a 15m vertikálně bez výrazné tepelné ztráty.

-          Tepelné čerpadlo u bazénu není slyšet.

-          Tepelné čerpadlo u bazénu není vidět.

-          Tepelné čerpadlo vás u bazénu neobtěžuje chladným vyfukovaným vzduchem. 

5.       Vyšší účinnost ve srovnání s provedením KOMPAKT. Tepelná ztráta na měděném Cu potrubí je nižší než u bazénového PVC potrubí o větším průměru, proto je výsledná účinnost SPLITového řešení vyšší. 

6.       Snadná manipulace s měděným Cu potrubím. Průměr měděných trubek je 6 až 20mm. Tvarují se mnohem snáze než bazénové hadice D50mm. Bez problémů se obě trubky schovají do lišty 6x8cm. Provedení je obdobné jako například u běžných domovních klimatizací. 

7.       Každé tepelné čerpadlo z naší nabídky dodáváme i v provedení SPLIT

Nevýhody provedení SPLIT

1.       Složitější montáž. Propojení měděnými Cu trubkami musí provádět kvalifikovaná chlaďařská firma. Jedná se o firmy montující klimatizace, tepelná čerpadla nebo domovní topné okruhy. Propojení není nijak složité a dokáže jej provést každý chlaďař. 

2.       Pořizovací cena. Cena za provedení split je vyšší. 

Příklady využití

Příklady využití

Interiérový bazén:

Interiérový bazén se vyznačuje výrazně nižšími tepelnými ztrátami v porovnání s venkovním bazénem. Není nutné použít výkonnější čerpadlo, pouze zvolte takové, které dokáže topit v mínusových teplotách a nezamrzne, tedy celoroční.

Exteriérový bazén se sezónním provozem:

Běžná realizace, která se řeší klasickým provedením KOMPAKT. Pokud zvolíte SPLIT nabízí se především výhoda umístit tepelné čerpadlo daleko od bazénu, kde nebude vidět, slyšet ani cítit chladný vzduch.

Exteriérový bazén s celoročním provozem:

Z tabulky výše vyplývají významná kritéria pro provoz venkovního bazénu v chladném zimním počasí

-          Nutnost zakrytí vodní hladiny

o   Solární plachta na hladině, která přestavuje výrazně lepší izolaci než zastřešení

o   Posuvné polykarbonátové zastřešení

o   V ideálním případě solární plachta i zastřešení zároveň 

-          Čím nižší teplota vzduchu, tím nižší výkon tepelného čerpadla

-          Čím vyšší teplota vody, tím větší tepelné ztráty 

Udržení bazénové vody celoročně na minimální teplotě nad bodem mrazu je zajímavá varianta jak se vyhnout zazimování a jarnímu čištění bazénu a zároveň můžete bazén využít jako ochlazovací nebo otužovací.

V poslední řadě je možné vytápět i venkovní bazén na libovolnou teplotu. Je to otázka požadované teploty a pořizovací ceny.